Ubezpieczenie niskiego wkładu – czy jest zgodne z prawem?

2019-05-24

Ubezpieczenie niskiego wkładu jest bardzo często praktykowane przez banki na rynku polskim. Jednak, czy owa metoda zabezpieczenia kredytu hipotecznego jest rzeczywiście legalna i zgodna z prawem? Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby przyswoić sobie to, co warto zrobić w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji.

 

Do tej pory ubezpieczenie niskiego wkładu umożliwiało wielu osobom – kredytobiorcom uzyskanie wsparcia finansowego od banków, nawet mimo niewystarczającej ilości pieniędzy, która pokryłaby w całości dwadzieścia procent kwoty kredytowej, w formie wkładu własnego. 

 

Ubezpieczenie wkładu własnego a kredyt mieszkaniowy

Ubezpieczenie wkładu własnego przy pobraniu kredytu mieszkaniowego w jednym z prosperujących na rynku finansowym banków jest od lat praktykowanym, nie do końca zgodnym z prawem sposobem, na udzielanie pożyczek na większe kwoty, nawet tym klientom, którzy nie mają całej sumy pieniędzy, która wymagana jest w formie wkładu własnego. Przynajmniej dwudziestu procent całkowitych kosztów nieruchomości. W takim przypadku dodatkowe zabezpieczenie banku stanowi dla klientów – wnioskodawców bardzo często jedyne rozwiązanie. Jak wygląda ubezpieczenie niskiego wkładu i czy rzeczywiście warto z takiej opcji korzystać? Wiele osób zastanawia się, dlaczego banki wprowadziły coś takiego, jak wkład własny. Czy to oznacza, że jest to udogodnienie dla tych, którzy potrzebują pomocy finansowej, czy raczej kolejna przeszkoda, którą trzeba pokonać, aby spełnić marzenia o własnych czterech kątach? Zamiary banków można różnie interpretować, ale wiadome jest to, że zarówno klient, jak i bank musi się odpowiednio zabezpieczać przed stratą niemałej kwoty pieniędzy. 

 

Kredyty hipoteczne a wkład własny

Kredyty hipoteczne wiążą się przede wszystkim z wnioskowaniem o kredyt długoterminowy na wiele lat, który umożliwia bezpośredni zakup nieruchomości, w formie działki, domu, mieszkania czy budowy budynku mieszkalnego. Tego typu kredyty są dla wielu osób jedynym rozwiązaniem, aby mogły zdobyć środki finansowe na własne lokum, zamiast wynajmować mieszkanie od innych czy mieszkać pod jednym dachem z rodzicami, co również jest jakimś wyjściem z owej sytuacji, przynajmniej, na której można nieco zaoszczędzić. Młodzi natomiast dobrze wiedzą, z czym wiąże się takie rozwiązanie, decydują się na kredyty, jakie spłacają latami. Niestety nie zawsze posiadają również wkład własny, a przynajmniej nie w takiej kwocie, jak wymagają niektóre banki. Dlatego instytucje finansowe wymyśliły sobie, że dadzą szansę i takim wnioskodawcom i wprowadzą udogodnienie w formie ubezpieczenia niskiego wkładu. Ale, czy to rzeczywiście jest super? Opinie kredytobiorców na ten temat są bardzo różnorodne, tak samo, jak prawników, którzy niejednokrotnie odradzają podejmowania takich decyzji ze względu na dodatkowe koszty.

@ Copyright 2018