Nowe przepisy energetyczne w UE i ich wpływ na rynek pomp ciepła i rekuperacji

0
17
Nowe przepisy energetyczne w UE i ich wpływ na rynek pomp ciepła i rekuperacji

Unijne prawo jest obecnie dostosowywane do wyzwań klimatycznych, skupiając się na zminimalizowaniu wpływu człowieka na środowisko. Jak się okazuje, zmiany wpłyną też na pompy ciepła. Unia Europejska planuje wprowadzenie kilku modyfikacji, które mogą nieco przekształcić dynamicznie rozwijający się rynek. Sprawdź, na czym polegają.

Dyrektywa EFBD – najważniejsze założenia

Unia Europejska zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2055 roku. W osiągnięciu tego ambitnego celu ma pomóc „Fit for 55”, czyli pakiet aktów prawnych, dotyczący różnych segmentów rynku. W przypadku energetyki kluczowa jest m.in. dyrektywa budynkowa (EFBD), której istotnym elementem są pompy ciepła. Unia Europejska zakłada w niej:

  • zeroemisyjność wszystkich nowych budynków powstających po 2030 r.,

  • całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne i koniec subsydiowania kotłów na węgiel lub gaz od 2040 r.,

  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną o min. 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r. (w porównaniu z 2020 r.) w przypadku budynków mieszkalnych.

Nowe budynki (oraz poddane gruntownej renowacji) mają korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz być wyposażone w systemy klimatyzacji i wentylacji z odzyskiem ciepła. Zadaniem jest tu zaś maksymalna oszczędność energii oraz zminimalizowanie wpływu na klimat. Dzięki temu ma zostać osiągnięta neutralność, do której dąży Unia Europejska. Pompy ciepła i systemy rekuperacji są tego ważnym elementem, ponieważ umożliwiają ekologiczne ogrzewanie budynku oraz zmniejszają straty ciepła.

Sprawdź także:  Jak założyć własną firmę krok po kroku

Zakaz pomp ciepła – czy jest się czego bać?

Całkiem niedawno media obiegła informacja o tym, że Unia Europejska zamierza wprowadzić zakaz pomp ciepła. Chwytliwe nagłówki nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. UE koncentruje się bowiem na rozwoju tego segmentu rynku oraz promuje rozwiązania, które mają spopularyzować pompy ciepła. Zakaz nie miałby więc najmniejszego sensu. O co tu chodzi? W rzeczywistości Unia planuje jedynie wycofanie z obiegu urządzeń wykorzystujących f-gazy. Co to takiego? To fluorowane gazy cieplarniane, odznaczające się wysokim potencjałem w tworzeniu efektu cieplarnianego (GWP). Oznacza to, że Unia nie planuje przeprowadzania ataku na pompy ciepła. Nielegalne mają być tylko określone czynniki chłodnicze, a dokładniej R410 oraz R32.

Sprawdź także:  Jak przechowywać awokado?

Co ważne, zgodnie z zapowiedziami, nowe prawo miałoby zacząć obowiązywać w 2026 roku. Zmiany nie zostały jeszcze jednak zatwierdzone. Warto też zaznaczyć, że zakaz dotyczy wyłącznie nowych urządzeń, które będą dopiero wprowadzane do obrotu. Unijny cios w pompy ciepła nie wiąże się zaś z koniecznością wymiany pompy na nową.

Przyszłość pomp ciepła i rekuperacji w UE

Rozwój przemysłu bezemisyjnego ma nadal postępować, co będzie mieć duży wpływ na rekuperację i pompy ciepła. Unia planuje, aby do 2030 roku przynajmniej 40% technologii zeroemisyjnych było wytwarzanych na terenie wspólnoty. Wśród priorytetowych technologii wymienia również pompy ciepła. Dlatego twierdzenie, że Unia zakazuje pomp ciepła, ma niewiele wspólnego z prawdą.

Faktem jest za to, że UE planuje wprowadzanie dalszych ograniczeń, które mają zminimalizować wpływ na globalne ocieplenie. Jednym z nich jest wycofanie f-gazów z pomp ciepła, które mają zostać zastąpione ekologicznymi czynnikami chłodniczymi. W Stiebel Eltron zadbaliśmy o to już kilka lat temu. Dlatego wprowadziliśmy przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R454C. Wskaźnik niszczenia warstwy ozonowej w przypadku R454C wynosi ODP=0. To czynnik chłodniczy, który spełnia najwyższe wymagania Unii Europejskiej. Kolejna zaleta to o 15% wyższa efektywność energetyczna w porównaniu do tradycyjnych czynników chłodniczych.

Sprawdź także:  Cyfrowa transformacja w biznesie

Ekologiczne rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb

Jaka jest przyszłość pomp ciepła i systemów rekuperacji w Unie Europejskiej? Zakaz montażu pomp ciepła to tylko plotka i chwytliwy nagłówek, który ma niewiele wspólnego z prawdą. Unia Europejska planuje intensywny rozwój technologii bezemisyjnych i energooszczędnych, w tym pomp i wentylacji z odzyskiem ciepła. Aby osiągnąć cele klimatyczne, niezbędne jest wprowadzanie kolejnych regulacji, które ograniczą emisję gazów cieplarnianych. Jednym z nich jest wycofanie f-gazów oraz coraz większe restrykcje dotyczące emisyjności budynków. W Stiebel Eltron dbamy o to, aby nasze systemy spełniały nawet najbardziej surowe normy. Przekonaj się o tym i sprawdź naszą ofertę pomp ciepła i rekuperatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj