Ruch to zdrowie. Warto postawić na aktywność fizyczną, ponieważ w ten sposób można zadbać o swoją kondycję, jak również zapobiec otyłości – bardzo groźnej chorobie XXI wieku. Nie każdy ma jednak możliwość chodzenia na profesjonalne siłownie, gdzie spotyka się trenerów personalnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby siłownię stworzyć we własnym domu. Wbrew pozorom, wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, dobry sprzęt i można zacząć swoją przygodę ze sportem.
Siłownia w domu – czy to dobre rozwiązanie?
Siłownia w domu to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób. Po pierwsze – dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu. Nie trzeba nigdzie specjalnie jeździć, aby móc zrobić dobry trening. Wystarczy się przebrać w domu i już można zacząć ćwiczyć. Po drugie – nie trzeba płacić za karnet. Nikt nie będzie zobowiązany do uiszczania co miesięcznych opłat. Na dodatek nie trzeba będzie podpisywać żadnych umów.
Siłownia domowa to także dobra alternatywa dla tych osób, które wstydzą się chodzić na siłownię z różnych względów. Nie każdy ma tyle śmiałości w sobie, aby chodzić do sieciowych siłowni, gdzie każdego dnia można spotkać inne osoby. Takie myśli nie muszą jednak sprawiać, że trzeba zrezygnować z ćwiczenia. Można kupić dobry sprzęt na własny użytek, który będzie można wykorzystać o każdej porze dnia i nocy. No właśnie, domowa siłownia nie narzuca żadnych ograniczeń czasowych, więc tym bardziej warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Atlas treningowy w domowym zaciszu
Wśród popularnych sprzętów, który można kupić do domu, jest atlas treningowy. To dobry sprzęt, który pozwala na wykonanie treningu na każdą partię ciała. Można na nim wyizolować klatkę piersiową, ale jeżeli ktoś będzie chciał, wybranego dnia może skupić się tylko na mięśniach brzucha oraz samych nogach. Pełna dowolność. Do wyboru są różne atlasy treningowe, które można podzielić ze względu na ich rozmiar. Każdy więc może otrzymać taki sprzęt, który ustawi w wybranym przez siebie miejscu. Wydawać by się mogło, że atlas treningowy to skomplikowana maszyna, ale tak nie jest. Przy jej pomocy będzie można wykonać porządny trening siłowy.
Jak ćwiczyć na atlasie treningowym?
Czas na to, aby poznać ćwiczenia, które będzie można wykonać przy pomocy atlasa. Można podzielić je na te, które dedykowane są na poszczególne partie ciała:
- klatka piersiowa i plecy: wyciskanie na ławce poziomej, podciąganie na drążku szerokim nachwytem, rozpiętki na maszynie lub z hantlami, unoszenie ramion na atlasie;
- nogi i brzuch: unoszenie nóg w leżeniu na plecach, przysiady z obciążeniem na atlasie, skłony brzucha, prostowanie nóg na maszynie;
- ramiona i plecy: wiosłowanie na atlasie, unoszenie ramion w przód, unoszenie ramion bokiem, podciąganie na drążku wąskim nachwytem.
Wiele osób decyduje się na to, aby np. w poniedziałek skupić się tylko na klatce piersiowej i plecach. Wtorek dedykują nogom i brzuchowi, itd. Ale atlas daje także możliwość wykonania treningu na całe ciało. Wśród takich przykładowych ćwiczeń można wymienić: wyciskanie na maszynie, przysiady z obciążeniem na atlasie, unoszenie ramion na atlasie, podciąganie na drążku szerokim nachwytem. Jeżeli ktoś będzie tylko miał taką ochotę, ma również możliwość wykonania przy pomocy tego sprzętu treningu kondycyjnego.
Atlas – chociaż wydaje się niekiedy skomplikowanym urządzeniem – należy do najchętniej wykorzystywanych. Nie trzeba po niego sięgać tylko na siłowni, ale można także w domu. Dzięki niemu będzie można zadbać o siebie i o swoje codzienne samopoczucie.